SON DAKİKA – Türkiye ve ABD PKK konusunda anlaştı

Ayrıntılar...


Dışişleri Bakanlığı, Menbiç için yol  haritasının ABD vbe Türkiye tarafından onaylandığını duyurdu. Böylece,  Menbiç’teki PKK-YPG’li teröristlerin bölgeden çıkartılması için de süreç  resmen başlamış oldu.

Dışişleri Bakanlığı Menbiç için yol haritasının ABD ve Türkiye tarafından onaylandığını duyurdu.

Açıklama, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve ABD’li Mevkidaşı Mike Pomnpeo arasında gerçekleşen ikili zirvenin ardından geldi.

Çavuşoğlu ve Pompeo ile görüşmesinde Türkiye-ABD ikili ilişkileri ile  Menbiç yol haritası dahil Suriye meselesini ve bölgesel konuları ele  aldıklarını belirtti.

Temaslarda bulunmak üzere Washington’da bulunan Çavuşoğlu, Pompeo ile  görüşmesinin ardından ilk değerlendirmesini Twitter hesabından yaptı.

Çavuşoğlu, “Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşmemizde, Türkiye-ABD  ikili ilişkilerini, Menbiç Yol Haritası dahil Suriye meselesini ve diğer  bölgesel konuları ele aldık” dedi.

Görüşmenin ardından Çavuşoğlu, görüşme çok başarılı geçti yorumunda bulundu.

Ayrıca Çavuşoğlu, YPG konusunda ilerleme kaydedildiğini belirtti. Çavuşoğlu, “YPG konusunda somut sonuç bekliyorum” dedi.

Türkiye ve ABD arasında Menbiç’teki YPG varlığı konusunda yapılan  görüşmelerde “Menbiç planı” üzerinde teknik mutabakat sağlandığı  açıklanmıştı.

Bugün Çavuşoğlu ve Pompeo arasında görüşülmesi öngörülen ve iki  bakanın anlaşmaya varması halinde uygulanacağı belirtilen Menbiç planı  ile kentteki YPG’lilerin 30 gün içinde Menbiç’ten çekilmesinin  öngörüldüğü belirtilmişti.

Çavuşoğlu ile Pompeo arasındaki görüşme 1 saat sürdü.

Bakan Çavuşoğlu, Pompeo görüşmesi için dün geldiği Washington’da Türk  toplumu ile iftara katılmış, burada yaptığı açıklamada, “iki ülke  arasında Münbiç konusunda varılacak bir mutabakatın, Pompeo görüşmesinin  olumlu sonuçlanması halinde uygulamaya geçeceğini ve bunun iki ülke  arasında bir dönüm noktası olabileceğini” belirtmişti.

mynet


Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals