Bakan’dan müjde! Onların da maaşı artacak

Ayrıntılar...


Maliye Bakanı Naci Ağbal,  “Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz,  din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600’e  çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş  vatandaşlarımız da yararlanacak” dedi.                                   Bakan'dan müjde! Milyonlarca emekli yararlanacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak” dedi.

Bakan Ağbal, polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve  idarecilerin emeklilik ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına ilişkin  değerlendirmede bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim  beyannamesini açıklarken büyük bir müjde verdiğini hatırlatan Ağbal,  yapacakları düzenlemeyle bu görevlerdeki memurların emeklilik ek  göstergelerinin 3600’e çıkarılacağını söyledi.

Ağbal, “Yapacağımız düzenlemeden yaklaşık 1,5 milyon civarında memur  ve emeklimiz yararlanacak. Söz konusu düzenlemeden emeklilerimizin dul  ve yetimleri de istifade edecek yani bu düzenlemeden sadece bundan sonra  emekli olanlar değil, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş  vatandaşlarımız da yararlanacak. Böylece, bu görevlerden mevcutta emekli  olan ve bundan sonra olacak kamu görevlilerimizin maaşları önemli  oranda artacak.” diye konuştu.

MAAŞ VE İKRAMİYELER NE KADAR ARTACAK

Kamu görevlilerinin emeklilik maaşı ve ikramiyesinin ne kadar artacağına ilişkin de bilgi veren Ağbal, şunları kaydetti:

“Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan polisimizin fiili  hizmet zammı da dikkate alınarak hesaplanacak emekli aylıkları 637 lira,  emekli ikramiyeleri 27 bin 13 lira artacak. Birinci dereceden ve 30 yıl  çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin  ise emekli aylıkları 569 lira, emekli ikramiyeleri 20 bin 516 lira  artacak. Söz konusu hesabı 25 yıla göre yapacak olursak da birinci  dereceden ve 25 yıl çalışarak emekli olan polisimizin fiili hizmet zammı  da dikkate alınarak hesaplanacak emekli aylıkları 592 lira, emekli  ikramiyeleri 22 bin 739 lira yükselecek. Birinci dereceden ve 25 yıl  çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin  ise emekli aylıkları 533 lira, emekli ikramiyeleri 17 bin 97 lira  artacak.”

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve  emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir  tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin  de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1  inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek  olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve  derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir  memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı  aynı olmayacaktır.

Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek  göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik  haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan  önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu  düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu’na  tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok  meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.

haber7


Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals