Almanya ile dalga geçti: Denizaltınız yok, ordunuz yok

Ayrıntılar...


ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell’in Almanya ile  dalga geçmesi büyük tepkiye yol açtı. Alman hükümeti, büyükelçinin bu  sözlerine açıklık getirmesini bekliyor.

ABD'li büyükelçi Almanya ile dalga geçti: Denizaltınız yok, ordunuz yok

Alman hükümeti, ABD’nin yeni Berlin Büyükelçisi Richard Grenell’in, Almanya’yla ilgili sözlerine açıklık getirmesini bekliyor.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Almanya  Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Christofer Burger, başkent  Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Grenell’in verdiği röportajı  not ettiklerini belirterek “Öncelikle ABD tarafından, bu  ifadelerin, söylendiği gibi kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi  istedik. Büyükelçi Grenell’in daha sonra, söylediği sözlerin bazılarının  algıladığı gibi anlaşılmasını istemediği yönündeki açıklamalarını da  not ettik.” diye konuştu.

Yeni göreve gelen Büyükelçi  Grenell’in çarşamba günü Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Andreas  Michaelis’e ilk ziyaretini yapacağını kaydeden Burger, “Bu da açıklamalarının nasıl anlaşılmasını istediğini izah etmesine imkan verecektir.” dedi.

SOSYAL DEMOKRAT PARTİ’DEN TEPKİ

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schaefer-Gümbel, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda,  “Avrupa vatandaşları, ne şekilde seçim yapacaklarını Trump’a kul köle  olan birinden öğrenecek değiller. Demokratik tartışmalara bu şekilde  karışan bir ABD büyükelçisi, doğru yerde değildir.” ifadesini kullandı.

SPD’nin eski genel başkanı ve milletvekili Martin Schulz  da Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Büyükelçi Grenell’in  tümüyle yanlış hareket ettiğini ve bu görev için uygun olmadığını  savunarak “Grenell bir diplomat gibi değil, aşırı sağcı sömürgeci bir subay gibi davranıyor.” şeklinde konuştu.

“Büyükelçiler, siyasi hareketlerin değil, kendi devletlerinin temsilcileridir.” diyen Schulz, ABD Başkanı Donald Trump’ın böyle bir büyükelçi atamasının ise şaşırtıcı olmadığını kaydetti.

İNANILIR BİR TEHDİT YOK

ABD’nin aşırı sağcı internet haber sitesi Breitbart’a konuşan Grenell, Almanya’nın yürüttüğü diplomasinin arkasında “inanılır bir askeri tehdit” koyamadığını belirterek “Çalışan bir denizaltıları yok. Şu anda hazırlıklı bir orduya sahip değiller.” demişti.

Almanya’yı  bütçesinde savunma harcamalarına yeterince pay ayırmamakla da eleştiren  Grenell, Trump’ın kendisine verdiği görevler arasında, Almanya’nın NATO  üyesi olarak yaptığı savunma harcamalarını artırmasını sağlamanın yer  aldığını söylemişti.

“ALMANYA CİDDİ OLMALI”

“Almanya Avrupa’nın en büyük ekonomisi. NATO’ya taahhütleri var ve bu konuda ciddi olmaları gerekiyor.” diyen Grenell, Almanya’nın taahhüdünü yerine getirmesini beklediklerini, bu konuda halen “ciddi bir plan” görmediklerini de kaydetmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in izlediği göçmen politikasını da eleştiren Büyükelçi Grenell, Merkel’in, göçmenler konusunda “düzgün bir şekilde uygulanan bir planı” olmamasının siyasi bedelini de ödediğini belirtmişti.

yeniakit


Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals