AB ve ABD savaşa hazırlanıyor

Ayrıntılar...


ABD’nin ithal ürünlere getirdiği ek vergi kararı Avrupa  Birliği tarafından büyük tepkiyle karşılandı. AB, mütekabiliyet gereği  misillemeye yapmaya hazırlanıyor. ABD ise karşılık olarak Avrupa’dan  araba ithalatına da vergi uygulayacağını açıklayarak gerginliği iyice  artırdı.CUBUK-80.jpg

AB ve ABD savaşa hazırlanıyor

ABD’nin  Avrupa Birliği’nden (AB) ithal edilen çelik ve alüminyuma ilave gümrük  vergileri uygulama kararı, küresel ekonomide öncü rol üstlenen  müttefikler arasında ticari konulardaki gerginlikleri artırıyor.CUBUK-81.jpg

ABD’nin,  ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulanacaklar arasına  müttefiki AB’yi de ekleme kararı, taraflar arasında görüş  farklılıklarını artırırken, ticaret savaşlarının yaşanması ihtimalini de  ortaya çıkarıyor.

AB, bu karara dahil edilmesi halinde son derece  sert karşılık vereceği uyarısında bulunma ve söz konusu gümrük  vergilerinden daimi muafiyet talep etmesine karşın ABD Başkanı Donald Trump’ın  fikrini değiştirmede başarılı olamadı. Bu noktada AB, söz konusu gümrük  vergileri karşısında mütekabiliyet gereği ABD’nin birçok ürününe  misilleme yapmaya, ayrıca sorunu Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) taşımaya  hazırlanıyor.CUBUK-82.jpg

AB’nin, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik  uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerine karşı hazırlanan toplam  10 sayfalık listede, AB’nin ABD’ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi  uygulamayı planladığı ürünler yer alıyor.

Listede, özellikle  ABD’de seçimlerin çekişmeli geçtiği eyaletlerin hedef alındığı  görülüyor. AB’nin hedef listesinde bulunan ürünler yoğunluklu olarak  Florida ve Kentucky gibi eyaletlere odaklanıyor. Aralarında mısır,  barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal  suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı,  lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi  yüzlerce farklı ürün bulunan listeyle AB, iktidarda bulunan  Cumhuriyetçilere baskı uygulamayı planlıyor. Böylelikle  Cumhuriyetçilerin, hakim oldukları bölgelerin ekonomik zarar görmemesi  için ABD Başkanı Trump’ı ikna etmesi hedefleniyor.CUBUK-83.jpg

AB’nin ABD’ye  karşı misilleme politikası uygulaması halinde ise ABD yönetimi,  Avrupa’dan araba ithalatına da vergi uygulayacağını belirterek tehdidini  sürdürüyor. Bu gelişmeler, taraflar arasında ticari gerginliklerin  tırmanacağı ve ticaret savaşlarının başlayabileceğine işaret ediyor.

ABD’nin  özellikle Avrupa ülkelerinin otomotiv sanayisini hedef almasının  ardından AB’den de daha kapsamlı bir yaptırım gelmesi bekleniyor. Buna  da ABD’den daha sert karşılık verilmesi ve artan gerginliğin sonucunda  tam bir ticaret savaşına sürüklenme riski ortaya çıkıyor. Çin ve Rusya  ile gergin ilişkileri bulunan ABD’nin karşısına AB’yi de alması ABD’yi,  uluslararası ticaret ve siyaset alanında yalnız kalmaya sürükleyecek bir  sürece götüreceğe benziyor.

KANADA VE MEKSİKA

ABD’nin  Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) güncelleme müzakereleri  sürdürdüğü Kanada ve Meksika’yı da söz konusu vergilere dahil etme  kararı, bu ülkelerden de sert tepki çekiyor. Kanada ve Meksika, ABD’nin  kararına “eş değer” bir karşılık vermeye hazırlanıyor.

ABD’ye  en fazla çelik ihracatı gerçekleştiren ülke olan Kanada, ABD’den ithal  edilen viski, portakal suyu, çelik, alüminyum ve çeşitli ürünlere  toplamda 13 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulamayı planlıyor.CUBUK-84.jpg

Meksika  ise özellikle ABD’nin tarım ve sanayi ürünlerine odaklanan ve yaklaşık 3  milyar dolarlık bir misilleme listesi üzerinde çalışıyor. İlave gümrük  vergileri uygulanacak ürünler listesinde domuz eti, elma, üzüm ve peynir  gibi tarımsal ürünlerle birlikte çelik ve çeşitli sanayi ürünlerinin  yer alması öngörülüyor.

Ülkeler, söz konusu tedbirlerini ABD’nin, kararından geri adım atmasına kadar devam ettirmeyi planlıyor.

Verilere  göre, ABD, geçen yıl 29 milyar dolarlık çelik ve 18 milyar dolarlık  alüminyum ithal etti. Çelik ithalatın yarıya yakını AB, Kanada ve  Meksika tarafından yapılırken, alüminyumun yüzde 40’ını Kanada sağladı.

Çelik ve alüminyum sektöründe ana sorunun, Çin’den kaynaklı küresel anlamda fazla kapasite olduğu görüşü hakim bulunuyor.

SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

ABD Başkanı Donald Trump,  9 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10  gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı. Kanada, Meksika, AB,  Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore’ye 1 Haziran’a kadar geçici  muafiyet tanınmıştı.

AB, ABD’nin gümrük vergilerinden muaf  tutulma çağrısında bulunmuştu. AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi  Cecilia Malmström, son aylarda çelik ve alüminyuma yönelik ilave gümrük  vergilerine yönelik alternatif arayan ülkelerle müzakere etmek için  Trump tarafından görevlendirilen ABD Ticaret Temsilcisi Robert  Lighthizer’la ve ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’la pek çok defa buluşmuş  ancak bir uzlaşı sağlayamamıştı.

yeniakit


Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals