63 Yaşındaki Kadın, Mürekkep Balığından Hamile Kaldı!


Bilim dünyası her yeni gün yeni bir şaşkınlığa gebe diyebiliriz. Güney Kore’de gerçekleşen bu vaka, akıllara durgunluk verecek bir hikaye barındırıyor.
Mürekkep balıkları gerçekten ilginç yaratıklar. 3 kalpleri olması, kendini savunmak için mürekkep fırlatabilmesi ve 13 metreye kadar uzanabilen devasa boyutlarıyla incelenmeyi hak eden deniz canlılarından. Tabii ki her canlı gibi bu balıkların da bir şekilde çoğalmaları gerekiyor.

Birçok deniz canlısına benzer şekilde mürekkep balıkları da spermatoforunu (spermleri taşıyan bir nevi kapsül) dişiye bırakıyor ve dişi hazır olduğundan yüzlerce farklı yavru doğuruyor. Buraya kadar her şey normal. Hikayenin ilginçleştiği yer ise bir bu mürekkep balığının bunu bir dişiye yapmak yerine, kendisini yemeye çalışan bir kadını tercih etmesi oldu.

Güney Kore’de yaşayan 63 yaşındaki kadın, akşam yemeğinde mürekkep balığı yemeği tercih etmişti. Bir süre sonra lokmalarını çiğnemeye devam ederken dilinde ani ve şiddetli bir ağrı hissetti. Hemen yemeği bırakan kadın, tıbbi yardım için hastaneye gitti.

Burada acı gerçek ortaya çıktı: Balık bütün spermlerini kadının diline enjekte etmişti! Journal of Parasitology’nin haberine göre doktorlar 12 adet küçük ve böceği andıran spermataforu, dili adeta ‘hamile kalan’ kadından başarıyla çıkardılar.

KAYNAK


Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals