Tarih

Osmanlı’da başlık parası ve zorla evlilik yasağı

Osmanlı arşivlerinde gün yüzüne çıkartılan Sultan İkinci Mahmud’un başlık parasıyla ilgili fermanı ...

Osmanlı arşivlerinde gün yüzüne çıkartılan Sultan İkinci Mahmud’un başlık parasıyla ilgili fermanı, evlilik çağına gelen gençlerin dünya evine girmesine engel olduğu gerekçesiyle başlık parası ve zorla evlendirmenin yasaklandığını ortaya koydu.

 

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi’nde Tarihçi Yazar Hacı Mehmet Özbek tarafından kaleme alınan, “İslam’da başlık parası yoktur” başlıklı makalede, Sultan İkinci Mahmud tarafından 1831’de Sivas’a gönderilen ferman analiz edildi.

İslam’a göre caiz değil

Başbakanlık Osmanlı Arşivinde “C. ADL” kodu yer alan söz konusu belgeyle, Osmanlı Devleti’nde başlık parasının kesin olarak yasaklandığı gün yüzüne çıktı. Fermanda, evlilik çağına gelen gençlerin, başlık parası yüzünden evlenemediği ve bunun İslam dinine göre caiz olmadığı belirtiliyor.

Özbek, yaptığı açıklamada, söz konusu fermanın, Osmanlı Devleti’nin evlilik ve kadınlar konusundaki hassasiyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Şikayetlerin artması üzerine Sultan İkinci Mahmud’un duruma kayıtsız kalmadığını aktaran Özbek, “Sultan döneminde Sivas sancağının bazı köylerinde evlenmek isteyen kişilerden yüksek meblağlarda başlık parası adı altında paralar isteniyormuş. Bunun adet haline getirildiği ve birçok kişinin bu yüzden evlenemediği aktarılıyor. Bizzat Sultan İkinci Mahmud tarafından verilen ferman, bu paranın derhal kaldırılması gerektiğini

bildirmiş. 28 Ekim 1831 tarihinde Sivas Kadısı Müftüzade Es-Seyyid Abdullah, herkesin huzurunda fermanı okumuş ve orada bulunanlara yasağa uymaları için yemin ettirmiş.” diye konuştu.

“Kızların zorla evlendirilmesi de yasaklanmış”

Özbek, Osmanlı Devleti zamanında gelinlik çağına gelmiş kızların zorla evlendirilmesinin de kanunen yasak olduğunu dile getirerek, “Olması durumunda da devlet müdahale ediyormuş. Herhangi bir mazeret sebebiyle evlenmek istemeyen kızlar, dengi olmayan birisiyle İslam hükümlerine aykırı olarak zorla evlendirilmelerine izin verilmiyormuş. Böyle hadiselerin Sultan Mahmud’un da rızasına muhalif olduğunun anlatıldığı fermanda yer almış.” diye konuştu.

Kaynak

/* ]]> */