Haber Tarih

Osmanlı askerleri kılıç yaralarını onunla tedavi ediyorlardı

Detaylar ....

Osmanlı Ordusunda kılıç yaralarını tedavi etmek için kullanılan ve Samsun’un yüksek tepelerinde yetişen Kantoran Çiçeği yüzyıllardır birçok derde derman oluyor. 


Türkiye’nin ve Samsun’un 1500-2000 metreyi aşan rakıma sahip yerlerinde kolaylıkla rastlanabilecek Kantoran Çiçeği yüzyıllardır yaralara merhem oluyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde günümüze kullanılan Kantoran Çiçeği, Osmanlı Ordusunda bulunan askerlerin kılıç yaralarının tedavi edilmesinde sıkça kullanıldığı için o dönem Kılıç Otu olarak da adlandırılmıştır.

Osmanlı Askerleri Kılıç Yaralarını Tedavi İçin Kullanıyorlardı Ailesi Samsun’da 30 yıldır aktarlık yapan Aktar Fethi Durhan Çalık, Kantoran Çiçeğinin faydalarını açıklarken, “Osmanlı’da askerlerin kılıç yaralarını iyileştirdiğini biliniyor. Kesiklere gibi yaralara iyi geliyor.

Tedavi amaçlı kullanılırken zeytinyağında 6 ay kadar bekletilerek elde edilen yağı daha çok kullanılıyor. Kantoran yağı sinir ucu rahatsızlıkları iyi geliyor. İnsanların vücudunda tahrip olmuş sinirlerin tedavisinde kullanılır. Masaj yaparken vücudu gevşetmek amacıyla kullanılabilir.

Yine bu yağdan yapılan krem hemoroit tedavisinde kullanılıyor” dedi. Kantoran Çiçeğinin yağının yanı sıra çayında da şifa bulunduğundan bahseden Çalık, “Çayı yapılıp içildiği zaman mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Bağırsak kanamalarına çok iyi geliyor” diye konuştu.

Haber: Yasir BABA

Kaynak

/* ]]> */