Tarih

Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed’in eşleri kimler?

Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed'in eşleri kimler? Sorusu Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin ekranlara gelmesi ile merak konusu oldu. Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed'in eşleri kimler? Sorusunun cevapları haberimizde.

Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed’in eşleri kimler? Sorusu Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin yayınlanması sonrası merak konusu oldu. Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed’in eşleri kimler? Sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Peygamber’in müjdelediği Padişah olarak tarihe geçen Fatih Sultan Mehmed’in eşleri ile ilgili tüm bilgiler içeriğimizde mevcut. İşte Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed’in eşleri kimler? Sorusunun cevapları.

TAMPER-12.jpg

Fatih kiminle evlendi, Fatih Sultan Mehmed’in eşleri kimler?

Fatih Sultan Mehmed’in ilk eşi Emine Gülbahar Hatun’dur.

Akkoyunlulara gelin giden Gevherhan Sultanın annesidir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmed’in babası II. Murad’ın oğlu Fatihin; evliliklerini tasvip etmediği Emine Gül-Bahar Hatun II. Beyazid’in annesidir.

Fatih Sultan Mehmed’in ikinci eşi Mora Despotu Demetrus’un kızı Helene Hatun’dur.

Fatih Sultan Mehmed’in üçüncü eşi Bizansın prenseslerinden Alexias Hatun’dur.

Fatih Sultan Mehmed’in dördüncü eşi Gülşah Hatun’dur.

Karamanoğlu beyliğinden olan İbrahim Beyin kızıdır. Gülşah Hatun aynı zamanda Karaman Sancakbeyi Şehzade Mustafa’nında annesidir.

Fatih Sultan Mehmed’in beşinci eşi Sitt-i Mükrime Hatun’dur.

Dulkadiroğlu Süleyman Beyin kızıdır. (Fatih’in babası II. Murad; oğlu Fatih Sultan Mehmed ile Dulkadiroğlu Süleyman Beyin kızı olan Sitti Mükrime Hatun ile evliliklerini onaylaması sonucu Fatih Sultan Mehmed’in Eşi Olmuştur.)

TAMPER-12.jpg

Fatih Sultan Mehmed’in altıncı eşi Çiçek Hatun

Fatih Sultan Mehmed’in çocuğu Cem Sultan’ın annesidir. Çiçek Hatun Türkmen Beyi kızıdır.

Fatih Sultan Mehmed’in yedinci eşi Anna Hatun

Trabzon imparatorunun kızıdır ve Fatih Sultan Mehmed ile evlilikleri kısa sürmüştür.

/* ]]> */